سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

سیستم مدیریت محتوا یا CMS مخفف عبارت Content Management System است که امروزه به معنای سامانه نرم افزاری مدیریت سایت به کار گرفته می شود؛ در واقع به نرم افزارهایی گفته می شود که نظام قابل مدیریتی را در ثبت، بروزرسانی و بازیابی اطلاعات فراهم می آورند. این نرم افزارها الزاماً وابسته به وب نیستند و برنامه های کاربردی مدیریت محتوای وب سایت های اینترنتی، صرفا یک نمونه از این گونه سیستمها می باشد.


CMS ها چرخه زندگی صفحات وب را از لحظه ایجاد تا زمان انقراض در بر می‌گیرند و به صاحبان سایت های اینترنتی، که لزوما آشنایی با مباحث تخصصی اینترنت، وب و برنامه نویسی ندارند اجازه می دهند بتوانند سایت های خود را به صورت حرفه ای مدیریت و به روز رسانی کنند.


سیستم مدیریت محتوا تحولی شگرف در زمینه طراحی و مدیریت سایت‌های اینترنتی به‌شمار می‌آید. امروزه توقع بینندگان سایت‌ها بسیار بالا رفته و دیگر مرور سایت‌هایی با صفحات ثابت و راكد (static) هیجانی در آنها ایجاد نمی‌كند. امروزه كاربران به‌‌دنبال سایت‌هایی می‌گردند كه بتوانند به نوعی در گوشه‌ای از آن سهمی داشته باشند و ارائه مطالب و اطلاعات جدید در آن به راحتی انجام گیرد.